בדיקת הארקה

בדיקת הארקה בבית או בעסק הפרטי זהו מצב מציל חיים. חד וחלק. לא סתם החוק בישראל מחייב הארקה בכל בית בישראל. הארקה זהו המנגנון הגנה שמונע מאתנו להתחשמל. הבעיה היא שהארקה היא גם אמצעי בלתי נראה כך שקשה לדעת אם הארקה בדירה שלנו אכן תקינה.

פעמים רבות החשמל יעבוד בסדר גמור למרות שיש בעיה בהארקה ונגלה את זה רק ברגע ההתחשמלות בצערך רב. לכן מן רצוי יהיה להזמין חשמלאי מוסמך שייבצע בדיקה קפדנית ויגיד לכם אם יש אם אין בעיות בהארקה. הדבר האחרון שאתם רוצים הוא להיכנס להתקלח כשהארקה לא תקינה.

בדיקת הארקה עי חשמלאי מוסמך
בדיקת הארקה

מה זה מערכת הארקה?

הארקה היא מערכת בטיחות והגנה חשמלית שתפקידה להגן על האנשים הנמצאים בבית מפני התחשמלות. בתוך שקע הבית ישנם שלושה כבלים, אחד פלוס ואחד מינוס שחיבור ביניהם מאפשר את זרימת החשמל וסוגר מעגל חשמלי, ועוד אחד שלישי שהוא כבל הארקה, שלרוב תמיד יהיה צבוע בירוק וצהוב לשם זיהוי פשוט, ומטרתו להוריד עומס חשמל ובכך למעשה למנוע התחשמלות או התחממות של מוצרים.

איך הארקה פועלת?

כאשר אנחנו נתקלים בבעיה בזרימת החשמל בבית, החשמל עשוי לזלוג החוצה ממכשיר החשמל, ומשום שטבעו של החשמל להגיע לקרקעית, כל אדם שיהיה בקרבת אותו מכשיר חשמלי וייגע בו יהווה נתיב עבור החשמל כדי להגיע לרצפה. הארקה למעשה נועדה להוות את הנתיב שיאפשר לחשמל לזרום מבלי שהחשמל "יזרום" דרך האדם שמוליך חשמל ובכך מונעת את הזליגה של החשמל שגורמת להתחשמלות.

מתי כדאי לבצע בדיקה למערכת הארקה?

לפני כניסה לדירה ישנה או חדשה

רבים מהאנשים לא חושבים על לבצע בדיקת חשמל של מערכת הארקה שלהם לפני שהם נכנסים לדירה החדשה כי הם מניחים שהיא תקינה אך לא תמיד כך הדבר. זה בולט במיוחד בדירות ישנות כשאנחנו נכנסים אליהם ולא עשו להם בדיקת הארקה שנים רבות. לא כיף להיכנס לדירה ולגלות שמערכת הארקה לא טובה

בדיקת הארקה לאחר שיפוץ הבית

פעמים רבות לאחר שיפוץ בית מאסיבי תיתכן פגיעה מסוימת במערכת הארקה במיוחד אם במהלך השיפוץ הצנרת הוחלפה. מומלץ להזמין חשמלאי מוסמך שיבדוק שהארקה בבית לא נפגעה בשל אותו שיפוץ שעשיתם

סימנים המצריכים בדיקת הארקה

ישנם סימנים מחשידים רבים בהם ניתן להיעזר ולזהות אם מערכת הארקה שלכם פגומה- פקקים שקופצים ללא סיבה הנראית לעין, שקעים טיפה שרופים, מכשיר חשמל מקצר, וכמובן הסמן המרכזי ביותר והוא אם מכשיר חשמלי מעביר זרם חשמלי בעת השימוש בו. כל סימן כזה הוא סיבה מספיק טובה על מנת להזמין חשמלאי מוסמך שיטפל לכם מידית בתקלה.

תחזוקה שוטפת \בדיקה שגרתית של הארקה

ההמלצה הגורפת היא לערוך בדיקה הארקה אחת לעשר שנים בדירות חדשות ולפחות פעם ב- 5 שנים כשמדובר בדירות ישנות. מערכת הארקה עלולה להישחק עם השנים והחיבורים עלולים להיות רופפים לכן חשוב לעשות את הבדיקה הזאת גם אם אתם בטוחים במערכת תקינה.

כמה עולה בדיקת הארקה?

אל תתפשרו על קבלני חשמל בנוניים או על יועץ חשמל מקצועי כשמדובר בבטיחות של הילדים שלכם ושלכם, ותוודאו שמי שאתם מזמינים הוא יסודי ומקצועי. בדיקת הארקה זהו תהליך יחסית קצר ודי פשוט כשלחשמלאי מקצועי הפעולה לא צריכה לקחת יותר מרבע שעה. לכן עלות העבודה תהיה לרוב עלות הביקור של החשמלאי שהזמנתם.

אצלנו בגל חשמלאים תמצאו מגוון רחב של אנשי מקצוע מנוסים ואמינים שיעניקו לכם את השירות הרצוי ויבצעו את בדיקת הארקה באופן הכי מקצועי שיש ובמחיר הכי משתלם בשוק.

ממסר פחת כמערכת משלימה להארקה

אנחנו תמיד צריכים הארקה תקינה בבית, זהו החוק המחייב בישראל ולא בכדי. ממסר פחת לא מחליף את התפקיד של הארקה. הפחת הוא מפסק שמותקן בתוך הארון חשמל ותפקידו לזהות עומס חשמל וברגע שהוא מזהה עומס באזורים מסוימים שצורכים יותר מדי חשמל הוא מנתק את אותם פקקים בארון.

מערכת הארקה ומפסק הפחת הן מערכות הגנה המשלימות אחת את השנייה ולא מגיעות אחת במקום השנייה. לכאורה הממסר הפחת צריך לעשות את העבודה כי לא יהיה בכלל חשמל ברגע שהוא יופעל, אבל לא כך הדבר במציאות.

כפי שכבר כתבנו, האדם הוא מוליך חשמל ואם תתבצע זליגת חשמל ואותו אדם ייגע במכשיר החשמלי, הוא למעשה סוגר מעגל ולכן הפחת לא יזהה שהתבצעה פה תקלה ואז הסוף הוא כבר ידוע מראש- התחשמלות.